Nezařazené

Jak správně skladovat autostan?

Jak správně skladovat autostan?

Dnes se zaměříme na důležitou otázku, se kterou se majitelé autostanů dennodenně potýkají – jak správně skladovat autostan?

Autostan na střeše vozu má většina z nás usazený pouze v sezóně. Mnozí z nás proto řešíme, jak skladovat autostan tak, aby nepřekážel, ale přesto byl bezpečně a správně uložen.

Příprava před skladováním.

Čištění a sušení

Před skladováním musíme  autostan důkladně vyčistit od zbytků prachu, mušek nebo jiných nečistot. Použijte běžné čistící prostředky, ideálně pak ty s dezinfekčním účinkem. Opravdu důležité je stan důkladně vysušit, nejlépe plným rozložením střešního stanu při slunečném dni nebo více denním sušením uvnitř budovy. Protože stan pravděpodobně využijete až na jaře, i minimální vlhkost se snadno může změnit v plíseň.

Ukládání

Ideálním místem pro skladování střešního stanu je suché a dobře větrané místo. Může to být garáž, suchý sklep nebo jiný krytý prostor. Vhodný prostor by neměl mít příliš přímého slunečního světla, které může způsobit degradaci materiálu. Nemáte-li  k dispozici vnitřní prostor, můžete zvážit použití obalu na ochranu střešního stanu před povětrnostními vlivy.

Myši

Na odpuzení myší naleznete spoustu babských rad, ale těžko říct, která opravdu funguje. Údajně myši nemají rády naftalínové produkty, které se používají proti molům. Dále je to mátový olej, terpentýn, listy z ořešáku či heřmánek. Za zkoušku možná tyto rady stojí, ale jak moc budou účinné, to už nikdo neví. Každé myšce totiž může vonět a smrdět něco trochu jiného.

Další variantou může být ultrazvukový plašič hlodavců. Plašiče generují speciální modulovaný sinusový ultrazvukový akustický signál se stupňovitě proměnlivou frekvencí a náhodnými skoky v rozsahu 24-30 kHz. Plašiče mohou být akumulátorové nebo napájeny 12 V nebo s napájecí trafem pro zásuvky 230 V.

Skladování autostanu

Skladování autostanu vodorovně

odložením do police nebo na příslušné místo. Skladnější variantou je zavěšení autostanu ke stropu garáže, skladu. Dodáváme dva vyzkoušené zvedáky s nosností do 100 kg tedy vhodné i pro autostany. (odkaz), které váš autostan pohodlně a bezpečně uloží.

Ti šikovnější si pomocí kladek a navijáku mohou vytvořit zvedák autostanu svépomocí.

Uskladnění autostanu svisle

tuto možnost využijí ti, kteří potřebují uskladnit střešní stan ve sklepě, komoře nebo třeba na chodbě.

U této varianty uložení je třeba dbát na to, aby se autostan nedotýkal země ani zdi skořepinou. Plastová, hliníková či sklolaminátová skořepina by se totiž mohla poškodit. Ideálně na autostanu ponechat příčníky, nebo stan opatřit jiným  přesahujícím podobným profilem. Tím docílíte toho, že bude autostan viset na nosnících a skořepina se tak nepoškodí. Vhodným řešením je také stan opatřit ochranným obalem. Ochráníte jej tak proti nechtěným škrábancům.

Doufáme, že vám tyto rady při skladování vašeho střešního stanu pomohou. Pamatujte, že pečlivá údržba a skladování jsou základ.

Napsat komentář